Topnienie lodowców – jak zapobiec?

Obecne zmiany klimatyczne, jakie można obserwować na świecie sprawiają, że między innymi topnieją lodowce. To poważna zmiana i jednocześnie spore zagrożenie dla życia na naszej planecie. Topnienie lodowców górskich nie tylko zmienia wysokogórski krajobraz, ale także może zagrozić gospodarce wodnej. Określa się, że topnienie lodowców może podnieść poziom morza o jakieś 60 metrów. W jaki sposób można zapobiec topnieniu się lodowców?

Dlaczego topnieją lodowce?

Topnienie lodowców to problem, który wydaje się coraz bardziej poważniejszy. Dzieje się tak, ponieważ wzrost średniej temperatury na świecie jest cały czas obserwowany. Arktyka osiąga coraz to cieplejsze temperatury i lodowce zaczynają topnieć. Nie inaczej jest w okolicach Antarktydy. Ocieplenie klimatu sprawia, że powierzchnia lodowców jest coraz mniejsza. Powaga tego problemu z roku na rok staje się coraz większa i naukowcy z obawą ją obserwują.

Ciężko przewidzieć wszystkie skutki i konsekwencje zmian klimatu i topnienia się lodowców, ale na pewno poziom mórz i oceanów będzie się podnosił. To z kolei stwarza zagrożenie dla nisko położonych terenów, między innymi w niebezpieczeństwie są Amsterdam i Londyn. Struktura i funkcjonowanie ekosystemów także może ucierpieć przez to, że lodowce się zmniejszają. Może to sprawić, że wiele gatunków zwierząt i roślin po prostu wymrze.

Jak zapobiec topnieniu lodowców?

Zainteresowanie zapobieganiem topnienia lodowców stale rośnie i wskazuje to tylko na powagę sytuacji. Rozwiązania naukowców są cały czas proponowane i między innymi jest wybudowanie specjalnych podwodnych tam na przedpolu lodowców szelfowych. Zmniejszyłyby one dostęp ciepłej wody głębinowej do spodnich partii półek lodowych i zmniejszyłyby ich topnienie. Tego typu inwestycja to na pewno spore przedsięwzięcie, ale mogłoby ono okazać się bardzo skuteczne. Potężne tamy mogą ratować lodowiec.

Mówi się również, że przewiercenie kilometrowych otworów od powierzchni lodowca aż do dna sprawiłoby wytrysk wody na powierzchnię, która by tam zamarzała. Rozwiązania tego typu wydają się bardzo skuteczne, jednak nie zawsze są proste do realizacji. Pod względem technicznym i finansowym na pewno są to kolosalnie trudne prace. Topnienie lodowców spędza sen  powiek naukowcom i osobom dbającym o środowisko. Z pewnością będą oni ubiegać się do większych czy mniejszych działań tego typu, by zapobiegać topnieniu lodowców. Wtedy może się udać uratować lodowce i sytuację na Ziemi.